О изложби „Ђе сви ћуте а оне говоре”

Изложба Етнографског музеја у Београду значајна је са различитих аспеката културолошког погледа на ствари. Прије свега, самог упознавања, израде гусала у различитим варијантама, облицима и бојама, материјалима и слично. Сваке гусле носе неку своју причу. Посебну, јединствену и за српски народ значајну, да се не заборави никада.
Значај овакве поставке није се огледао само у погледу сарадње Музеја Козаре са једним великим музејом из Београда, мада ни то није занемариво. Изложбу је посјетило преко 400 ученика и грађана, због тога она носи свој значај за обичног човјека, доступна својом једноставношћу свима. Приликом отварања саме изложбе, уз звуке гусала и смијех дјеце, пуна сала свједочила је само о томе колико је наш српски народ жедан оваквих догађаја. Гусле су у наш крај донијеле радост и једну нову, али сасвим традиционалну димензију Музеја Козаре.
Поред Вука Стефановића Караџића, Тешана Подруговића и Филипа Вишњића као симбола српске традиционалне епике и пјесме, највише пажње заузеле су, с правом, гусле са ликом Петра Петровића Његоша.

Изложбу су посјетиле сљедеће школе, са више одјељења у пратњи професора историје и српског језика:

• Гимназија „Свети Сава” Приједор
  • Машинска школа Приједор
  • Пољопривредно-прехрамбена школа Приједор
  • Угоститељско-економска школа Приједор
  • Дјечији вртић „Радост” Приједор
  • ОШ „Десанка Максимовић” Приједор
  • ОШ „Доситеј Обрадовић” Приједор

Овом приликом посебно се захваљујемо Етнолошком музеју у Београду и аутору Мирославу Митровићу.