Izložba „Kad se mama sanja”

Muzej Kozare u toku ove godine obilježio je svojom izložbom 80 godina od bitke na Kozari 1942. godine. To je bilo najveće stradanja srpskog naroda na ovom prostoru, i te žrtve su nenadoknadive.
Upravo večerašnja izložba još je jedan od načina da se kultura sjećanja i pamćenja prezentuje na najbolji način.
Autor izložbe, Jelena Gajanović, prikazala nam je kroz 22 panoa jedan od najstrašnijih posljedica same ofanzive, a to je stradanje nedužne djece sa Kozare, koja su tokom i nakon Ofanzive bila deportovana u specijalno za njih oformljene logore u NDH. Prema istraživačima koji su se značajnije bavili ovom temom govorimo o 13.138 stradale djece sa Kozare u periodu 1941-1945. Naravno, najviše ih je stradalo tokom 1942. godine 81,24% u vrijeme ustaško-njemačke ofanzive.
Izložba je imala za zadatak i da nas podsjeti na jednu od najznačajnijih akcija spašavanja djece, akciju Dijane Budisavljević, njenoj borbi, za očuvanje života i identiteta malih Kozarčana. Simbolično, izložbom „Kad se mama sanja” završavamo ovu jubilarnu godinu, iako o ovim temama trebamo da govorimo uvijek i bez specijalnog povoda.